بارکدخوان و پرینتر های بارکد

تا حالا قطعا از فروشگاه های بزرگ خرید کردید و با بارکد روی محصول آشنایی دارید.

اما به زبان ساده بارکد مجموعه ای از میله ها یا خطوط سیاه رنگی است که معمولا روی زمینه ی سفید چاپ میشه و در واقع مشخصات کالا از قبیل کد کشور ، کد شرکت ، کد محصول و کد کنترل رو به ما میده و قیمت رو مشخص میکنه. بارکد در حال حاضر جایگزین سیستم قدیمی و پر دردسر انبارگردانی شده ؛ در نظر بگیرید فروشگاه بزرگی که محصولات زیادی داره و مجبوره برای کنترل محصولاتش هر چند وقت یکبار درب فروشگاه رو ببنده و محصولاتش رو شمارش کنه ولی الان با بارکدی که روی محصولاتش میزنه آمار دقیق این محصولات رو تو سیستم رایانه ایش داره، خب  طبیعتا کارش ساده تر و صد در صد دقیق تر شده. به طور خلاصه میتونم بگم مصون بودن از خطاپذیری به علت کاهش دخالت نیروی انسانی ، دسته بندی دقیق اطلاعات ، سرعت بالا و دسترسی آسان به اطلاعات واقعی و حقیقی از فواید استفاده از بارکد به شمار میروند.

اولین بار در سال ۱۹۳۲ توسط دانشجویان دانشگاه هاروارد طرح اولیه ی بارکد اجرا شد ولی سیستم بارکدینگ پیشرفته و مدرن از سال ۱۹۴۸ به طور رسمی و توسط شخصی که از بی دقتی کارکنانش به ستوه آمده بود وارد سیستم تجاری شد.

بارکد تقریبا در تمام بخش های زندگی ما وجود داره ؛ در سوپرمارکت ها ، بیمارستان ها ، بانک ها ، ادارات و حتی خانه خودمان!

برای استفاده از سیستم بارکدینگ به دو دستگاه اولیه و اساسی نیازمندیم ؛ بارکد زن یا دستگاه چاپ لیبل بارکد و بارکد خوان.

بارکد زن در حقیقت پرینتری است برای چاپ لیبل بارکد که در ۲ نوع رومیزی (مخصوص فروشگا ها) و صنعتی  (مخصوص کارخانجات) وجود دارد که بر خلاف تصور باید این نکته رو اضافه کنم که لیبل پرینترها جوهر مصرف نمیکنند و ماده ی مصرفیشون رولی رنگی به نام ریبون است که وظیفه ی جوهر را بر عهده دارد.

بعد از چاپ لیبل بارکد و چسباندن آن روی محصول حالا نیاز به دستگاه بارکد خوان داریم ، بارکد خوان دستگاهی است الکترونیکی که از طریق تابش پرتو های فروسرخ به بارکد روی جنس (همون نور قرمزی که میبینیم) نوع کالا و اطلاعات مربوط به آن را تشخیص میدهد . قطعا نمونه های این دستگاه رو بارها در فروشگاه ها مشاهده کردید. بارکد خوان ها انواع گوناگون دارند که در این مقاله قصد نداریم به این موضوع بپردازیم.

نکته ی آخر اینکه اگر در نظر دارید به کسب و کارتان و یا به شرکت و تولیدی خود نظم و رونق دهید پیشنهاد ما به شما استفاده از تکنولوژی بارکدینگه که قطعا به شما کمک زیادی میکنه.

admin
فوریه 17, 2019
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.