پرینترهای لیزری در انواع و کلاس‌های مختلفی طراحی و روانه‌ی بازار می‌شوند. در عین سادگی شاید انتخاب پرینتری برای استفاده در منزل و یا محیط کار امری بسیار پیچیده باشد. شرکت‌های سرشناس درزمینه‌ی تولید پرینترهای لیزری شامل HP و Canon است. البته شرکت ژاپنی brother هم پرینترهای خوبی را روانه‌ی بازار می‌کند. در خرید پرینتر لیزری باید چندین نکته را در نظر داشت که در ادامه یک‌به‌یک به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

توان کاری

پرینترها در کلاس‌های مختلفی طراحی می‌شوند. اولین مورد در این زمینه توان کاری پرینتر است که بر اساس استفاده‌ی طراحی شده برای پرینتر تعیین می‌شود. در این قسمت پرینترها در مدل‌های خانگی، خانگی سنگین، اداری سبک و اداری سنگین دسته‌بندی می‌شوند. نکته‌ی تعیین‌کننده در این زمینه توان کاری پرینتر است. توان کاری پرینتر معمولاً با عددی بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰.۰۰۰ و حتی بیشتر عنوان می‌شود. البته شاید میزان اعلام‌شده توسط شرکت سازنده معیار خوبی برای انتخاب پرینتر نباشد. توصیه‌ی ما به شما این است که در مرحله‌ی اول به حجم سینی ورودی پرینتر دقت کنید. پرینترهایی که برای مصارف سبک طراحی می‌شوند معمولاً در سینی ورودی کاغذ خود تنها پذیرای ۱۰۰ برگ هستند. این میزان با افزایش توان پرینتر کم‌کم بیشتر می‌شود. در واقع می‌توان گفت پرینتری که دارای سینی ۱۰۰ برگی است برای سبک‌ترین مصارف ساخته شده است و بهتر است در منزل استفاده شود. کمی بالاتر به سینی‌های ۱۵۰ برگی برمی‌خوریم. این پرینترها توان بیشتری داشته و برای استفاده‌های متوسط خانگی و یا سبک اداری مناسب هستند. پرینترهای ۲۰۰ برگ به بالا هم برای مصارف اداری طراحی شد‌ه‌اند. البته پرینترهایی هم داریم که این مقادیر برای آن‌ها ناکافی است و سینی‌های مجزایی تا سقف ۱۰۰۰ برگ ارائه می‌دهند. حال شاید برای شما این سوال پیش بیاید که سینی چه اهمیتی دارد و شاید بگویید می‌توانید حتی در سینی‌های کمتر هم مکرر کاغذ پر کنید و استفاده‌ی سنگینی از پرینتری داشته باشید. در این که می‌توانید از پرینتری با ظرفیت سینی کم کار سنگینی بکشید شکی نیست اما هر پرینتر توان کاری مخصوصی دارد و در صورت تجاوز از این میزان پرینتر خیلی زود از کار خواهد افتاد. پس در مرحله‌ی اول ظرفیت کاری خود را با پرینتر مشخص کنید.

پرینتر لیزری تک‌کاره یا چندکاره

در این که پرینترهای لیزری برای چاپ متن به کار می‌روند شکی نیست. فرض ما بر این است که همه‌ی شما عزیزان از این موضوع آگاه هستید. در این مرحله شما ۲ انتخاب پیش رو دارید. این که پرینتری تک‌کاره تهیه کنید که به صورت تخصصی به پرینت می‌پردازد، یا این که به سراغ پرینتری چندکاره بروید که علاوه بر پرینت می‌تواند قابلیت‌های اسکن، کپی و در برخی مدل‌ها فکس را هم ارائه دهد. قابلیت‌های اسکن و کپی در پرینترهای چندکاره بسیار مفید هستند. اگرچه شاید برای مثال قابلیت اسکن پرینترهای چندکاره امکانات و کیفیت اسکنرهای تک را نداشته باشد؛ البته شاید! قابلیت فکس هم در برخی پرینترهای چندکاره تعبیه می‌شود. به نظر ما که بودن این قابلیت‌ها در کنار پرینتر مفید است و البته قیمت تمام‌شده‌ی پرینتر را افزایش می‌دهد. اگر در حال حاضر نیازی به اسکن و کپی یا فکس نداشته باشید، شاید در آینده‌ به آن‌ها نیاز پیدا کنید.

اتصالات

پرینترهای لیزری در کنار وظیفه‌ی اصلی خود ویژگی‌های متنوعی را ارائه می‌دهند که در بهبود تجربه‌‌ی کاربری نقش مهمی دارد و استفاده از دستگاه را آسان‌تر می‌کند. اولین مورد در این زمینه اتصالات دستگاه است. تقریبا تمامی پرینترها به صورت پیش‌فرض دارای درگاه USB برای اتصال به رایانه هستند. مگر این که پرینتر از نسل‌های قدیمی باشد و درگاه اصلی در آن از نوع پارالل باشد. پرینترهای مختلف درگاه‌های دیگری مانند درگاه شبکه Ethernet را ارائه می‌دهند. درگاه شبکه به اشتراک‌گذاری پرینتر را در شبکه آسان می‌کند و دیگر نیازی نیست تا دستگاه را به رایانه‌ی خاصی متصل کنید. تنها کافی است تا پرینتر را در شبکه‌ی خود قرار دهید تا همه‌ی رایانه‌های موجود در شبکه بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

قابلیت دیگر اتصال بی‌سیم WiFi است که در مدل‌های جدیدتر به وفور یافت می‌شود. اتصال بی‌سیم در درجه‌ی اول به کاربر اجازه می‌دهد تا با استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت اسناد و فایل‌های خود را چاپ کند. اتصال بی‌سیم در پرینتر‌ها به ۲ صورت غیر مستقیم (تحت شبکه) و مستقیم (Wireless Direct) صورت می‌گیرد. در حالت اول پرینتر به صورت مستقیم نمی‌تواند به تلفن همراه متصل شود. در این حالت باید با استفاده از مودم یا روتر بی‌سیم ابتدا شبکه‌ی بی‌سیم خود را راه‌اندازی و سپس تلفن همراه و پرینتر را به این شبکه متصل کنید تا بتوانید اسناد را به صورت بی‌سیم به پرینتر بفرستید. در حالت دوم که در محصولات جدیدتر دیده می‌شود و Wireless Direct یا Wifi Direct نام دارد نیازی به شبکه‌ی بی‌سیم نیست و پرینتر خود نقش Access Point را بازی می‌کند. در این حالت تلفن‌ همراه هوشمند می‌تواند بدون واسطه و مستقیم به پرینتر متصل شود. این قابلیت بسیار کاربردی است زیرا کاربر را از مودم‌ و روتر بی‌سیم و همچنین کابل و سیم بی‌نیاز می‌کند. پس بهتر است در هنگام خرید پرینتر به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشید. معمولاً شرکت‌های سازنده‌ی پرینتر در مدل‌های دارای اتصال بی‌سیم خود حرف لاتین w را قرار می‌دهند. برای مثال در پرینتر ۲۱۷w ساخت کانن حرف w به معنای اتصال بی‌سیم است. البته برای اطلاع از مستقیم یا غیر مستقیم بودن اتصال بی‌سیم پرینتر باید سری به جدول مشخصات محصول بزنید

چاپگرهای جوهرافشان از اواسط دهه ۱۹۸۰ مطرح و به سرعت در میان مردم رواج پیدا کرد، همچنین قیمت مناسب چاپگر جوهرافشان نسبت به کیفیت و کارایی آنها یکی از دلایل اصلی رشد سریع آنها است.

چاپگر جوهر افشان، چاپگری است که برای ایجاد تصاویر، قطرات (ذرات) بسیار کوچکی از جوهر را بر روی کاغذ پخش می‌کند که در واقع عمل پاشیدن اتفاق می‌افتد.

ویژگی‌های قابل مشاهده در خروجی‌های چاپگر جوهرافشان:

دقت بالا
کوچک بودن نقاط (ذرات) به طوری که ضخامت قطر این نقاط بین ۵۰ تا ۶۰ میکرون است (از موی انسان کوچک تر، ۷۰ میکرون)
رنگ‌های متفاوت نقاط و ترکیب آنها با هم و تشکیل تصاویر با کیفیت بالا
بخش های تشکیل شده یک چاپگر جوهر افشان:
هد چاپگر
کارتریج
موتور Stepper
تسمه
میله تثبیت کننده
دستگاه تغذیه کاغذ
پورت های اینتر فیس
حرارت در مقابل لرزش
– عملیات چاپ

حباب حرارتی:
شرکت‌های “کانن” و “هیولت پاکارد” تکنولوژی حباب حرارتی را برای چاپگر جوهر افشان ارائه کرده‌اند . ترانزیستورهای خاصی در یک چاپگر حرارتی جوهرافشان وجود دارد که باعث ایجاد حرارت می‌شوند، به طوری که این حرارت باعث تبخیر جوهر شده تا حباب مورد نظر تشکیل شود. همزمان با گسترش حباب، مقداری از جوهر از افشانک‌ها خارج می‌شود و بر روی کاغذ می‌ریزد. زمانی‌که حباب پخش شد، یک خلا باعث می‌شود که جوهر نشت بیشتری نداشته باشد. این نوع چاپگرها دارای ۳۰۰ تا ۶۰۰ افشانک ریز هستند و تمام آنها به صورت همزمان، قطراتی را بر روی سطح کاغذ قرار می‌دهند. در شکل زیر افشانک‌های یک چاپگر با تکنولوژی حباب حرارتی، نشان داده شده است:

جریان الکتریسته در اثر فشار:
شرکت “اپسون” تکنولوژی جریان الکتریسته در اثر فشار ارائه کرده است . در این تکنولوژی از کریستال‌های فشاری استفاده می‌شودکه برای هر افشانک از یک کریستال استفاده می‌شود (در پشت مخزن جوهر). کریستال همزمان با دریافت یک شارژ الکتریکی ضعیف، باعث ایجاد ارتعاش در مخزن جوهر شده و همین امر باعث می‌شود تا مقدار اندکی جوهر از افشانک خارج شود. زمانی‌ که ارتعاش تمام شد، ارسال جوهر از طریق افشانک‌ها هم متوقف می‌شود.

عملیات چاپ:
عملیات متفاوتی پس از فعال کردن گزینه “چاپ” در نرم‌افزارهای مربوطه، انجام خواهد شد، مانند:

۱- ارسال اطلاعات مورد نظر از طریق نرم‌افزار، برای درایور چاپگر
۲- ترجمه اطلاعات دریافتی توسط درایور، به طوری که برای چاپگر قابل فهم باشند. در این مرحله درایور بررسی خواهد کرد که آیا چاپگر برای عملیات چاپ آماده است یا خیر!
۳- اطلاعات مورد نظر توسط درایور از طریق پورت مربوطه در اختیار چاپگر قرار داده می‌شوند.
۴- چاپگر جوهرافشان اطلاعات ارسال شده توسط کامپیوتر را دریافت و بخشی از آنها را در یک بافر ذخیره می‌کند. اندازه‌ی این حافظه می‌تواند، از ۵۱۲ کیلوبایت تا ۱۶ مگابایت باشد. مقدار این حاظفه، بستگی به نوع چاپگر دارد. به طوری که هر اندازه میزان بافر زیاد باشد، امکان استقرار چندین سند برای چاپ فراهم می‌شود.
۵- زمانی که چاپگر جوهرافشان برای مدت زمانی بیکار باشد، به صورت خودکار عملیات پاکسازی هد انجام می‌شود. پس از تمام شدن پاکسازی که به آن Clean Cycle گفته می‌شود، چاپگر برای چاپ درخواست‌های جدید، آماده می‌شود.
۶- مدار کنترل‌کننده باعث فعال شدن موتور stepper برای تغذیه کاغذ می‌شود. در این حالت غلتک‌ها حرکت می‌کنند و یک کاغذ از مخزن مربوطه (سینی و یا Feeder) درون چاپگر کشانده می‌شود.
۷- پس از تغذیه کاغذ و استقرار آن در محل مربوطه، موتور stepper با استفاده از تسمه، باعث حرکت دستگاه هد در طول صفحه می‌شود. حرکت گام به گام موتور stepper باعث تزریق جوهر از طریق افشانک‌ها، در طول کاغذ می‌شود.
۸- در هر ایستگاه تزریق، قطره‌های زیادی بر روی کاغذ قرار می‌گیرد.
۹- در انتهای هرفاز چاپگر جوهرافشان، کاغذ به میزان بسیار کمی (کسری از یک اینچ) به سمت جلو کشانده می‌شود.
۱۰- این فرآیند تا تکمیل چاپ تمام صفحه تکرار خواهد شد. همچنین مدت زمان تکمیل چاپ یک صفحه، در چاپگرهای جوهر افشان متفاوت است و از واحدی با نام PPM ( تعداد صفحه در دقیقه) برای مشخص کردن تعداد صفحات قابل چاپ در چاپگرها استفاده می‌شود. لازم است که بدانید، این مقدار متغیر است و به عوامل متفاوتی از جمله نوع چاپگر، سپاه سفید، رنگی و… بستگی دارد.
۱۱- پس از تمام شدن عملیات چاپ، هد چاپگر جوهرافشان، برای جلوگیری در مقابل حرکت‌های تصادفی و آسیب‌های احتمالی “پارک” می‌شود.

پرینترهای جوهرافشان به دو دسته چاپگرهای تماسی و چاپگرهای غیر تماسی تقسیم می‌شوند.پرینترهای تماسی در فرآیند خود و ایجاد خروجی، دارای دو نوع تکنولوژی هستند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

نقطه ماتریسی: چاپگرهای جوهرافشان ماتریسی از مجموعه‌ای محدود پین، برای ضربه زدن به ریبونی که مرکب دارد، استفاده می‌شود. در این حالت بعد از ضربه زدن پین به ریبون، در نقطه تماس ریبون با کاغذ، اثری ثبت خواهد شد.

کاراکتری: چاپگرهای جوهرافشان کاراکتری، دارای یک “گردی” (گوی) و یا مجموعه‌ای از میله‌هایی است که شامل کاراکترها (حروف و ارقام) برجسته و تصویری از دستگاه تایپ کامپیوتری است. این کاراکتر به یک ریبون جوهری، ضربه زده و باعث ثبت کاراکتر مورد نظر بر روی کاغذ می‌شود. این نوع چاپگر دارای سرعت و دقت لازم برای چاپ متن بوده و دارای محدودیت‌های زیادی در رابطه با کاربردهای گرافیکی است.